0214032758
 
Parliamentary Questions and Answers
 
 
Media Room Provincial Caucuses Jobs Links Support Services Tenders ANC Homepage
 
Martins, Benedict Anthony Duke (NA)
 
Political Party:
Position: Member of Parliament
 
CONTACT DETAILS
Parliament
Tel: 021 403 2911
Mobile: 083 440 5102
Email: bmartins@parliament.gov.za
 
Constituency
Tel: 034 331 4458
Fax: 034 331 4459
Street Address: Office No. 3
  50 Anns Property Voor Street
  Utrecht
 
Parliamentary Committee Membership
PC on Home Affairs
Parliamentary Career
Current: Mr Martins currently serves in the Portfolio Committee on Labour National Assembly (Parliament) since 21st May 2014 Member at African National Congress (ANC)
Past: Mr Martins served as the chairperson of the Portfolio Committee on Public Works (National Assembly Committees) from June 2014 until 30th March 2017 Member-elect at National Assembly (Parliament) from 16th May 2014 until 21st May 2014 57th Candidate at African National Congress National Election List 2014 (Election List) from 22nd April 2014 until 7th May 2014 Member at National Assembly (Parliament) from 6th May 2009 until 6th May 2014 Constituency Contact at ANC Constituency Office (841): Utrecht (Constituency Office) until 6th May 2014 Minister of Energy at National Executive (Executive) from 9th July 2013 until 24th April 2014 Minister of Transport at National Executive (Executive) from 12th June 2012 until 9th July 2013 Deputy Minister of Public Enterprises at National Executive (Executive) from 31st October 2010 until 12th June 2012 Robben Island Political Prisoner (1983-1991); SACP Natal Midlands Secretary; SACP Central Committee member; SACP Political Bureau member; ANC KZN PEC member, Chairperson on PC Trade & Industry
Political Career:
Current: SACP Provincial Secretary (since 1999)
Past: Mr Martins served as the chairperson of the Portfolio Committee on Public Works (National Assembly Committees) from June 2014 until 30th March 2017 Member-elect at National Assembly (Parliament) from 16th May 2014 until 21st May 2014 57th Candidate at African National Congress National Election List 2014 (Election List) from 22nd April 2014 until 7th May 2014 Member at National Assembly (Parliament) from 6th May 2009 until 6th May 2014 Constituency Contact at ANC Constituency Office (841): Utrecht (Constituency Office) until 6th May 2014 Minister of Energy at National Executive (Executive) from 9th July 2013 until 24th April 2014 Minister of Transport at National Executive (Executive) from 12th June 2012 until 9th July 2013 Deputy Minister of Public Enterprises at National Executive (Executive) from 31st October 2010 until 12th June 2012 Robben Island Political Prisoner (1983-1991); SACP Natal Midlands Secretary; SACP Central Committee member; SACP Political Bureau member; ANC KZN PEC member, Chairperson on PC Trade & Industry
Education: He holds a Master of Law degree in International Law from the University of Cape Town and a Bachelor of Law degree from the University of Natal.
Publications: Baptism of Fire (AD Donker Publishers); Prison Poems (AD Donker Publishers)
Personal Interests: Architecture; art; literature; music

Print friendly version

« back

CATCH US ON: