0214032758
 
Parliamentary Questions and Answers
 
 
Media Room Provincial Caucuses Jobs Links Support Services Tenders ANC Homepage
 
Gamede, Dumisani Dennis
 
Political Party:
Position: Whip: Defence and Military Veterans
 
CONTACT DETAILS
Cape Town
Tel: 021 403 8774
Email: dgamede@parliament.gov.za
Postal Address: PO Box 15
Cape Town
8000
 
Constituency
Tel: 035 883 0462
Fax: 035 833 0462
Street Address: Lot No 80
  Shop No 3
  Nkandla
 
Parliamentary Committee Membership
SC on Trade & International Relations; SC on Economic Development; SC on Trade and International Relations; SC on Women, Children, and People with Disabilities (alt)
Parliamentary Career
Current: Member at Ad Hoc Committee on Police Minister's Report on Nkandla (Ad Hoc Committees) since June 2015 Whip at Portfolio Committee on Defence and Military Veterans (National Assembly Committees) since June 2014 Member at National Assembly (Parliament) since 21st May 2014 Constituency Contact at ANC Constituency Office (864): Nkandla (Constituency Office) since 10th May 2014 Member at African National Congress (ANC) (Party) Member at Joint Standing Committee on Intelligence (Committee)
Past: ANC Branch Chairperson (1999-2002); KZN SANCO PEC member (2001-2004); Chair of Gingindlovu Ratepayers Association (1995-1999); Founder Chairperson of Ezingeni Disabled Group (1998-2002); NISMAU Organiser (1979-1983) Member-elect at National Assembly (Parliament) from 16th May 2014 until 21st May 2014 9th Candidate at African National Congress Regional KwaZulu-Natal Election List 2014 (Election List) from 22nd April 2014 until 7th May 2014 Member at Select Committee On Trade And International Relations (Committee) until 6th May 2014 Constituency Contact at ANC Constituency Office (864): Nkandla (Constituency Office) until 6th May 2014 Delegate at National Council of Provinces (Parliament) from 7th May 2009 until 21st April 2014 Chairperson of Select Committee on Trade and International Relations at National Council of Provinces (Parliament) until 21st April 2014 Member at Select Committee on Economic Development (Ncop Committees) until 21st April 2014 Member at Select Committee on Women, Children and People with Disabilities (Ncop Committees) until 21st April 2014 Chairperson at Select Committee on Trade and International Relations (Ncop Committees) until 21st April 2014
Political Career:
Current: ANC North Coast Regional Treasurer since 2002;
Past: ANC Branch Chairperson (1999-2002); KZN SANCO PEC member (2001-2004); Chair of Gingindlovu Ratepayers Association (1995-1999); Founder Chairperson of Ezingeni Disabled Group (1998-2002); NISMAU Organiser (1979-1983) Member-elect at National Assembly (Parliament) from 16th May 2014 until 21st May 2014 9th Candidate at African National Congress Regional KwaZulu-Natal Election List 2014 (Election List) from 22nd April 2014 until 7th May 2014 Member at Select Committee On Trade And International Relations (Committee) until 6th May 2014 Constituency Contact at ANC Constituency Office (864): Nkandla (Constituency Office) until 6th May 2014 Delegate at National Council of Provinces (Parliament) from 7th May 2009 until 21st April 2014 Chairperson of Select Committee on Trade and International Relations at National Council of Provinces (Parliament) until 21st April 2014 Member at Select Committee on Economic Development (Ncop Committees) until 21st April 2014 Member at Select Committee on Women, Children and People with Disabilities (Ncop Committees) until 21st April 2014 Chairperson at Select Committee on Trade and International Relations (Ncop Committees) until 21st April 2014
Education: Diploma in Management Development, Matric
Personal Interests: Issues that deal with disability; BEE; basic service delivery.
Other: My experience in Parliament has empowered me but I would like to improve my IT skills.

Print friendly version

« back

CATCH US ON: