0214032758
 
Parliamentary Questions and Answers
 
 
Media Room Provincial Caucuses Jobs Links Support Services Tenders ANC Homepage
 
Adams, Freddie (NA)
 
Political Party:
Position: Whip: Public Works
 
CONTACT DETAILS
Cape Town
Tel: 021 403 8903
Mobile: 083 591 6856
Email: fadams@parliament.gov.za
Postal Address: PO Box 15
Cape Town
8000
 
Constituency
Tel: 021 701 8386 / 078 4
Fax: 021 701 1789
Street Address: No 16 Military Road
  Steenberg
 
Parliamentary Committee Membership
Chairperson: SC on Economic Development; Select Committee on Trade and International Relations; Select Committee on Petitions and Members Legislative Proposals
Parliamentary Career
Current: Mr Adams currently serves as a Whip of the Portfolio Committee on Public Works (National Assembly Committees) since June 2014 Member at Portfolio Committee on Public Enterprises (National Assembly Committees) since June 2014 Member at National Assembly (Parliament) since 21st May 2014 Constituency Contact at ANC Constituency Office (620): Steenberg (Constituency Office) since 10th May 2014 Member at African National Congress (ANC)
Past: Member-elect at National Assembly (Parliament) from 16th May 2014 until 21st May 2014 3rd Candidate at African National Congress Regional Western Cape Election List 2014 (Election List) from 22nd April 2014 until 7th May 2014 Member at Select Committee On Economic Development (Committee) until 6th May 2014 Constituency Contact at ANC Constituency Office (620): Steenberg (Constituency Office) until 6th May 2014 Member at Ad Hoc Committee on General Intelligence Laws Amendment Bill (NCOP) (Ad Hoc Committees) until 6th May 2014 Delegate at National Council of Provinces (Parliament) from 7th May 2009 until 21st April 2014 Member at Select Committee on Petitions and Private Members Legislative Proposals (Ncop Committees) until 21st April 2014 Member at Select Committee on Trade and International Relations (Ncop Committees) until 21st April 2014 Chairperson of Select Committee on Economic Development at National Council of Provinces (Parliament) until 21st April 2014 Chairperson at Select Committee on Economic Development (Ncop Committees) until 21st April 2014
Political Career:
Past: Member-elect at National Assembly (Parliament) from 16th May 2014 until 21st May 2014 3rd Candidate at African National Congress Regional Western Cape Election List 2014 (Election List) from 22nd April 2014 until 7th May 2014 Member at Select Committee On Economic Development (Committee) until 6th May 2014 Constituency Contact at ANC Constituency Office (620): Steenberg (Constituency Office) until 6th May 2014 Member at Ad Hoc Committee on General Intelligence Laws Amendment Bill (NCOP) (Ad Hoc Committees) until 6th May 2014 Delegate at National Council of Provinces (Parliament) from 7th May 2009 until 21st April 2014 Member at Select Committee on Petitions and Private Members Legislative Proposals (Ncop Committees) until 21st April 2014 Member at Select Committee on Trade and International Relations (Ncop Committees) until 21st April 2014 Chairperson of Select Committee on Economic Development at National Council of Provinces (Parliament) until 21st April 2014 Chairperson at Select Committee on Economic Development (Ncop Committees) until 21st April 2014

Print friendly version

« back

CATCH US ON: