0214032758
 
Parliamentary Questions and Answers
 
 
Media Room Provincial Caucuses Jobs Links Support Services Tenders ANC Homepage
 
Manamela, Buti Kgwaridi (DM)
 
Political Party:
Position: Deputy Minister of Higher Education and Training
 
CONTACT DETAILS
Cape Town
Tel: 012 308 1800 / 041 4
Mobile: 083 759 4157
Fax: 012 300 5795
Email: buti@dpme.gov.za
 
Constituency
Tel: 0829056224
Fax: 014 7553522
Street Address: Office 31, Maple Leaf/ Foot Prints Building
  160 Kirkman Street
  Vaalwater
 
Parliamentary Committee Membership
PC on Communications; PC on Economic Development
Parliamentary Career
Current: Mr Buti Manamela is the Deputy Minister of Higher Education and Training of the Republic of South Africa; a position he was appointed to on 17 October 2017. He has been an African National Congress (ANC) Member of Parliament in the National Assembly since 2009. Mr Manamela is National Secretary of the Young Communist League of South Africa (YCLSA), and a member of the South African Communist Party (SACP).
Past: Mr Manamela was the Deputy Minister in the Presidency at National Executive (Executive) from 26th May 2014 until 17th October 2017 Member-elect at National Assembly (Parliament) from 16th May 2014 until 21st May 2014 28th Candidate at African National Congress National Election List 2014 (Election List) from 22nd April 2014 until 7th May 2014 Constituency Contact at ANC Constituency Office (155): Cosatu House (Constituency Office) from 10th May 2014 until 6th May 2014 Member at National Assembly (Parliament) from 6th May 2009 until 6th May 2014 Constituency Contact at ANC Constituency Office (155): Cosatu House (Constituency Office) until 6th May 2014 Member at Portfolio Committee on Labour (Committee) until 6th May 2014 Whip at National Assembly (Parliament) until 6th May 2014 SASCO Deputy President (2001) SACCAWU Local Organiser (2001-2003) Branch Secretary ANC Youth league (1994-1996) Branch Co-ordinator, Congress of South African Students (1995)
Political Career:
Current: National Secretary Young Communist League (2003-to-date) Ex Officio Central Committee (2003-to-date) Ex officio Polit Butro, SACP (2003-to-date)
Past: Mr Manamela was the Deputy Minister in the Presidency at National Executive (Executive) from 26th May 2014 until 17th October 2017 Member-elect at National Assembly (Parliament) from 16th May 2014 until 21st May 2014 28th Candidate at African National Congress National Election List 2014 (Election List) from 22nd April 2014 until 7th May 2014 Constituency Contact at ANC Constituency Office (155): Cosatu House (Constituency Office) from 10th May 2014 until 6th May 2014 Member at National Assembly (Parliament) from 6th May 2009 until 6th May 2014 Constituency Contact at ANC Constituency Office (155): Cosatu House (Constituency Office) until 6th May 2014 Member at Portfolio Committee on Labour (Committee) until 6th May 2014 Whip at National Assembly (Parliament) until 6th May 2014 SASCO Deputy President (2001) SACCAWU Local Organiser (2001-2003) Branch Secretary ANC Youth league (1994-1996) Branch Co-ordinator, Congress of South African Students (1995)
Membership:
  From 1994 to 1996, Mr Manamela was branch secretary of the ANC Youth League (ANCYL); and in 1995, he was also branch coordinator for the Congress of South African Students. In 2001, he was deputy president of the South African Students Congress; and from 2001 to 2003, he was local organiser for the South African Commercial, Catering and Allied Workers Union. Manamela has led the YCLSA since its launch in 2003. He was re-elected to the position of national secretary for a third term in December 2010. In addition, he serves on the politburo of the SACP, the party's highest decision-making body. Manamela is a member of the ANC's strategy committee in Parliament, which is responsible for the strategic planning of the ruling party's work in the National Assembly. He was appointed a whip of Parliament's committee on labour and he is a member of the Parliamentary committees on communications and on economic development. Mr Manamela has been a contributor to "The Bottom Line" from 2004 to date.
Education: Mr Manamela completed an Electronic Engineering Honours Programme in Public Administration in 2008; he attended various Labour Courses with DHS ELA from 2002 to 2003; obtained a National Certificate, N5 between 1998 and 2001); and a National Senior Certificate in 1997.

Print friendly version

« back

CATCH US ON: