0214032758
 
Parliamentary Questions and Answers
 
 
Media Room Provincial Caucuses Jobs Links Support Services Tenders ANC Homepage
 
Davies, Robert Haydn (Minister)
 
Political Party:
Position: Minister of Trade and Industry
 
CONTACT DETAILS
Cape Town
Tel: 021 464 2820
Mobile: 082 458 6755
Fax: 021 465 1291
Email: ineethling@thedti.gov.za
Postal Address: Private Bag X9047
CAPE TOWN
8000
Street Address: 120 Plein Street
Floor 6, Room 618
CAPE TOWN
Western Cape
 
Pretoria  
Postal Address: Private Bag X274
  PRETORIA
Street Address: The DTI, 77 Meintjie Street
  Block A Floor 3, Sunnyside
  PRETORIA
Constituency
Tel: 053 2030 976 / 078 3
Fax: 053 2030 586
Street Address: 10 Kerk Straat, next to IEC Offices
  Hopetown
 
Parliamentary Career
Current: Mr Davies is currently serving as the Minister of Trade and Industry since 26th May 2014 Member at National Assembly (Parliament) since 21st May 2014 Member at African National Congress (ANC)
Past: He was born on 12 May 1948. He holds a Doctorate degree in Political Studies from the University of Sussex; Masters degree in International Relations from the University of South Hampton in United Kingdom. He has been a Member of Parliament since 1994, after serving both the African National Congress (ANC) and South African Communist Party (SACP) with distinction. The Minister worked as a Professor and Co-Director of Centre for Southern African Studies at University of the Western Cape (UWC). During this period, he undertook policy research for ANC and Southern African Development Community (SADC). He was a member of the South African Ministerial delegation to World Trade Organization (WTO) in Seattle in 1999; Doha in 2001; Cancun in 2003; and Hong Kong in 2005. Member-elect at National Assembly (Parliament) from 16th May 2014 until 21st May 2014 43rd Candidate at African National Congress National Election List 2014 (Election List) from 22nd April 2014 until 7th May 2014 Constituency Contact at ANC Constituency Office (663): Worcester Regional Office (Constituency Office) from 10th May 2014 until 6th May 2014 Member at National Assembly (Parliament) from 6th May 2009 until 6th May 2014 Constituency Contact at ANC Constituency Office (663): Worcester Regional Office (Constituency Office) until 6th May 2014 Minister of Trade and Industry at National Executive (Executive) until 24th April 2014
Political Career:
Current: SACP Central Committee
Past: He was born on 12 May 1948. He holds a Doctorate degree in Political Studies from the University of Sussex; Masters degree in International Relations from the University of South Hampton in United Kingdom. He has been a Member of Parliament since 1994, after serving both the African National Congress (ANC) and South African Communist Party (SACP) with distinction. The Minister worked as a Professor and Co-Director of Centre for Southern African Studies at University of the Western Cape (UWC). During this period, he undertook policy research for ANC and Southern African Development Community (SADC). He was a member of the South African Ministerial delegation to World Trade Organization (WTO) in Seattle in 1999; Doha in 2001; Cancun in 2003; and Hong Kong in 2005. Member-elect at National Assembly (Parliament) from 16th May 2014 until 21st May 2014 43rd Candidate at African National Congress National Election List 2014 (Election List) from 22nd April 2014 until 7th May 2014 Constituency Contact at ANC Constituency Office (663): Worcester Regional Office (Constituency Office) from 10th May 2014 until 6th May 2014 Member at National Assembly (Parliament) from 6th May 2009 until 6th May 2014 Constituency Contact at ANC Constituency Office (663): Worcester Regional Office (Constituency Office) until 6th May 2014 Minister of Trade and Industry at National Executive (Executive) until 24th April 2014
Education: He holds a Doctorate degree in Political Studies from the University of Sussex; Masters degree in International Relations from the University of South Hampton in United Kingdom, and Honours degree in Economics.
Publications: Editorial Board of New Agenda; Authored and co-authored four books.
Personal Interests: Family; boating.

Print friendly version

« back

CATCH US ON: