0214032758
 
Parliamentary Questions and Answers
 
 
Media Room Provincial Caucuses Jobs Links Support Services Tenders ANC Homepage
 
Gina, Nomalungelo (NA)
 
Political Party:
Position: Chairperson: Basic Education
 
CONTACT DETAILS
Cape Town
Tel: 021 403 3150
Mobile: 083 613 9721
Email: ngina@parliament.gov.za
Postal Address: PO Box 15
Cape Town
8000
 
Constituency
Tel: 035 450 7970
Fax: 035 450 3203
Street Address: Office 2 Digil Building
  Jacob Cohn Street
  Melmoth
 
Parliamentary Committee Membership
PC on Basic Education
Parliamentary Career
Current: Chairperson at Portfolio Committee on Basic Education (National Assembly Committees) since June 2014 Member at National Assembly (Parliament) since 21st May 2014 Constituency Contact at ANC Constituency Office (849): Melmoth (Constituency Office) since 10th May 2014 Member at African National Congress (ANC) (Party)
Past: SADTU branch Education Convenor (1994-1996) SADTU Regional branch Educational Convenor (1996-2001) SADTU branch Secretary (2002-2004) SADTU Regional Deputy Chairperson (2007-2009) SADTU KZN Deputy Chairperson (2008-2009) Cosatu PEC member in KZN(2008-2009) SACP branch Secretary (2004-2008) Member-elect at National Assembly (Parliament) from 16th May 2014 until 21st May 2014 6th Candidate at African National Congress Regional KwaZulu-Natal Election List 2014 (Election List) from 22nd April 2014 until 7th May 2014 Member at National Assembly (Parliament) from 6th May 2009 until 6th May 2014 Member at Portfolio Committee on Higher Education and Training (Committee) until 6th May 2014 Whip at National Assembly (Parliament) until 6th May 2014 Constituency Contact at ANC Constituency Office (849): Melmoth (Constituency Office) until 6th May 2014
Political Career:
Current: ANC branch Chairperson(2007-to-date)
Past: SADTU branch Education Convenor (1994-1996) SADTU Regional branch Educational Convenor (1996-2001) SADTU branch Secretary (2002-2004) SADTU Regional Deputy Chairperson (2007-2009) SADTU KZN Deputy Chairperson (2008-2009) Cosatu PEC member in KZN(2008-2009) SACP branch Secretary (2004-2008) Member-elect at National Assembly (Parliament) from 16th May 2014 until 21st May 2014 6th Candidate at African National Congress Regional KwaZulu-Natal Election List 2014 (Election List) from 22nd April 2014 until 7th May 2014 Member at National Assembly (Parliament) from 6th May 2009 until 6th May 2014 Member at Portfolio Committee on Higher Education and Training (Committee) until 6th May 2014 Whip at National Assembly (Parliament) until 6th May 2014 Constituency Contact at ANC Constituency Office (849): Melmoth (Constituency Office) until 6th May 2014
Education: BPead (1994)
Publications: Contributor tothe facilitation paper on OBE in KZN Paper on Women in leadership for SADTU women in leadership
Personal Interests: reading, music and following current affairs

Print friendly version

« back

CATCH US ON: