0214032758
 
Parliamentary Questions and Answers
 
 
Media Room Provincial Caucuses Jobs Links Support Services Tenders ANC Homepage
 
Dikgale, Masefako Clarah (NCOP)
 
Political Party:
Position: Member of Parliament
 
CONTACT DETAILS
Parliament
Tel: 021 403 2849
Postal Address: PO Box 15
Cape Town
8000
 
Constituency
 
Parliamentary Committee Membership
SC on Economic Development; SC on Trade and International Relations; SC on Petitions and Members Legislative Proposals
Parliamentary Career
Current: Member at Select Committee on Trade and International Relations (Ncop Committees) since June 2014 Member at Select Committee on Economic and Business Development (Ncop Committees) since June 2014 Delegate at National Council of Provinces (Parliament) since 22nd May 2014 Constituency Contact at ANC Constituency Office (307): Aganang (Constituency Office) since 21st May 2014 Member at African National Congress (ANC).
Past: Member at Defence (Joint Committees) until 6th May 2014 Member at Ad Hoc Committee on General Intelligence Laws Amendment Bill (NCOP) (Ad Hoc Committees) until 6th May 2014 Delegate at National Council of Provinces (Parliament) from 7th May 2009 until 21st April 2014 Member at Select Committee on Trade and International Relations (Ncop Committees) until 21st April 2014 Member at Select Committee on Economic Development (Ncop Committees) until 21st April 2014 Member at Select Committee on Appropriations (Ncop Committees) until 21st April 2014 Member at Select Committee on Finance (Ncop Committees) until 21st April 2014
Political Career:
Current: Member of Manyoro ANC branch (2002-to-date) Member of Progressive Women's movement Chairperson of the royal wives in the Capricorn District Co-Ordinator of the ANC Mankwang Cluster Co-ordinator of drop-in-centre in Makgaba Village
Past: Member at Defence (Joint Committees) until 6th May 2014 Member at Ad Hoc Committee on General Intelligence Laws Amendment Bill (NCOP) (Ad Hoc Committees) until 6th May 2014 Delegate at National Council of Provinces (Parliament) from 7th May 2009 until 21st April 2014 Member at Select Committee on Trade and International Relations (Ncop Committees) until 21st April 2014 Member at Select Committee on Economic Development (Ncop Committees) until 21st April 2014 Member at Select Committee on Appropriations (Ncop Committees) until 21st April 2014 Member at Select Committee on Finance (Ncop Committees) until 21st April 2014
Personal Interests: Readimg, Singing, Praying and Sports

Print friendly version

« back

CATCH US ON: