0214032758
 
Parliamentary Questions and Answers
 
 
Media Room Provincial Caucuses Jobs Links Support Services Tenders ANC Homepage
 
Dlakude , Dorris Eunice (NA)
 
Political Party:
Position: Deputy Chief Whip of the Majority Party
 
CONTACT DETAILS
Cape Town
Tel: 021 403 2211
Email: doris.dlakude@gmail.com / ddlakude@parliament.gov.za
Postal Address: PO Box 15
Cape Town
8000
Street Address: Stand No 436B, Hoyi Trust, 1348
P.O. Box 553,
Komatipoort
 
Constituency
Tel: 013 780 7368
Street Address: PCO 226
  Tonga
  Ehlanzeni
 
Parliamentary Career
Current: Ms Dlakude serves as the Deputy Chief Whip of the Majority Party African National Congress(ANC)in the National Assembly (Parliament) since 2013. Member at Ad Hoc Committee on Funding of Political Parties (Ad Hoc Committees) since 21st June 2017 Member at Ad Hoc Committee on Police Minister's Report on Nkandla (Ad Hoc Committees) since June 2015 Member at National Assembly (Parliament) since 21st May 2014 Member at Joint Standing Committee on Intelligence (Committee) Member at African National Congress (ANC) (Party)
Past: Member-elect at National Assembly (Parliament) from 16th May 2014 until 21st May 2014 1st Candidate at African National Congress Regional Mpumalanga Election List 2014 (Election List) from 22nd April 2014 until 7th May 2014 Member at National Assembly (Parliament) from 9th February 2010 until 6th May 2014 Member at Portfolio Committee on Transport (Committee) until 6th May 2014 Member at Portfolio Committee on Human Settlements (Committee) until 6th May 2014
Political Career:
Current: Ms Dlakude serves as the Deputy Chief Whip of the Majority Party African National Congress(ANC)in the National Assembly (Parliament) since 2013. Member at Ad Hoc Committee on Funding of Political Parties (Ad Hoc Committees) since 21st June 2017 Member at Ad Hoc Committee on Police Minister's Report on Nkandla (Ad Hoc Committees) since June 2015 Member at National Assembly (Parliament) since 21st May 2014 Member at Joint Standing Committee on Intelligence (Committee) Member at African National Congress (ANC) (Party)
Past: Member-elect at National Assembly (Parliament) from 16th May 2014 until 21st May 2014 1st Candidate at African National Congress Regional Mpumalanga Election List 2014 (Election List) from 22nd April 2014 until 7th May 2014 Member at National Assembly (Parliament) from 9th February 2010 until 6th May 2014 Member at Portfolio Committee on Transport (Committee) until 6th May 2014 Member at Portfolio Committee on Human Settlements (Committee) until 6th May 2014
Education: * Matriculated at Mjokwane S.S. School * Cost and Management Accounting and Internal Auditing, pending * Human Resource Management, pending * Public Leadership and Governance, while in Parliament

Print friendly version

« back

CATCH US ON: