0214032758
 
Parliamentary Questions and Answers
 
 
Media Room Provincial Caucuses Jobs Links Support Services Tenders ANC Homepage
 
Gumede, Donald Mlindwa (NA)
 
Political Party:
Position: Whip: Home Affairs
 
CONTACT DETAILS
Cape Town
Tel: 021 403 7075
Mobile: 083 776 7075
Email: dgumede@parliament.gov.za
Postal Address: PO Box 15
Cape Town
8000
 
Constituency
Tel: 034 4132 390
Fax: 034 4132 619
Street Address: 223 Klasie Havenga Street
  Pongola
 
Parliamentary Committee Membership
PC on Tourism
Parliamentary Career
Current: Member of the Ad Hoc Committee on Funding of Political Parties (Ad Hoc Committees) since 21st June 2017 Member of the Ad Hoc Joint Committee on Probing Violence Against Foreign Nationals (Ad Hoc Committees) since 28th May 2015 Whip of the Portfolio Committee on Home Affairs (National Assembly Committees) since June 2014 Member of the National Assembly (Parliament) since 21st May 2014 Constituency Contact at ANC Constituency Office (847): Phongolo (Constituency Office) since 10th May 2014 Member of the African National Congress (ANC) (Party) Member of the Joint Standing Committee on Intelligence (Committee)
Past: Joined UDF in 1980s; ANC Underground; Founder Member of COSATU; PMr Gumede was a member-elect National Assembly (Parliament) from 16th May 2014 until 21st May 2014 26th Candidate of African National Congress Regional KwaZulu-Natal Election List 2014 (Election List) from 22nd April 2014 until 7th May 2014 Member of the National Assembly (Parliament) from 6th May 2009 until 6th May 2014 Chairperson for the Portfolio Committee on Tourism (Committee) until 6th May 2014 Constituency Contact at ANC Constituency Office (847): Phongolo (Constituency Office) until 6th May 2014 Chairperson of Portfolio Committee on Tourism at National Assembly (Parliament) until 6th May 2014 Member of the Portfolio Committee on Tourism (National Assembly Committees) until 6th May 2014 Joined UDF in 1980s; ANC Underground; Founder Member of COSATU; President: Chemical Workers Industrial Unionresident: Chemical Workers Industrial Union
Political Career:
Past: Joined UDF in 1980s; ANC Underground; Founder Member of COSATU; PMr Gumede was a member-elect National Assembly (Parliament) from 16th May 2014 until 21st May 2014 26th Candidate of African National Congress Regional KwaZulu-Natal Election List 2014 (Election List) from 22nd April 2014 until 7th May 2014 Member of the National Assembly (Parliament) from 6th May 2009 until 6th May 2014 Chairperson for the Portfolio Committee on Tourism (Committee) until 6th May 2014 Constituency Contact at ANC Constituency Office (847): Phongolo (Constituency Office) until 6th May 2014 Chairperson of Portfolio Committee on Tourism at National Assembly (Parliament) until 6th May 2014 Member of the Portfolio Committee on Tourism (National Assembly Committees) until 6th May 2014 Joined UDF in 1980s; ANC Underground; Founder Member of COSATU; President: Chemical Workers Industrial Unionresident: Chemical Workers Industrial Union
Education: B.Comm (Hons); Certificate in Economics & Public Finance; Diploma in Marketing Management; Advanced Diploman in Economic Policy; Project Management (Stellenbosch Univ)
Personal Interests: Reading ; sport; gardening; theatre.

Print friendly version

« back

CATCH US ON: