0214032758
 
Parliamentary Questions and Answers
 
 
Media Room Provincial Caucuses Jobs Links Support Services Tenders ANC Homepage
 
Mahambehlala, Tandi (NA)
 
Political Party:
Position: Member of Parliament
 
CONTACT DETAILS
Parliament
Tel: 021 403 2911
Mobile: 079 568 8115
Email: tmahambehlala@parliament.gov.za
 
Constituency
Street Address: Metropolitan Bldng, Cnr Spine & Ntlazana Road
  Ilitha Park
  Khayelitsha
 
Parliamentary Career
Current: Ms Mahambehlala is a member of the following committees: Portfolio Committee on Energy Portfolio Committee on Public Enterprises Member at National Assembly (Parliament) since 21st May 2014 Member at African National Congress (ANC)
Past: Ms Mahambehlala previously served as the Deputy Minister of Communications. She was the ANC Youth League Branch Secretary and a Cape Town Youth Development Council Executive Member from 2000 to 2004. From 2004 to 2008, she served as the Deputy Chairperson of the ANCYL (Dullah Omar Region), Secretary of the Samora Machel Project Committee and was elected as the Western Cape ANCYL Provincial Secretary in 2008. Member at Portfolio Committee on Telecommunications and Postal Services (National Assembly Committees) from 30th November 2016 until 30th March 2017 Member at Portfolio Committee on Energy (National Assembly Committees) from June 2014 until 30th March 2017 Member at Portfolio Committee on Small Business Development (National Assembly Committees) from June 2014 until 30th November 2016 Member at Ad Hoc Committee on Police Minister's Report on Nkandla (Ad Hoc Committees) from June 2015 until 6th August 2016 Member-elect at National Assembly (Parliament) from 16th May 2014 until 21st May 2014 5th Candidate at African National Congress Regional Western Cape Election List 2014 (Election List) from 22nd April 2014 until 7th May 2014
Political Career:
Past: Ms Mahambehlala previously served as the Deputy Minister of Communications. She was the ANC Youth League Branch Secretary and a Cape Town Youth Development Council Executive Member from 2000 to 2004. From 2004 to 2008, she served as the Deputy Chairperson of the ANCYL (Dullah Omar Region), Secretary of the Samora Machel Project Committee and was elected as the Western Cape ANCYL Provincial Secretary in 2008. Member at Portfolio Committee on Telecommunications and Postal Services (National Assembly Committees) from 30th November 2016 until 30th March 2017 Member at Portfolio Committee on Energy (National Assembly Committees) from June 2014 until 30th March 2017 Member at Portfolio Committee on Small Business Development (National Assembly Committees) from June 2014 until 30th November 2016 Member at Ad Hoc Committee on Police Minister's Report on Nkandla (Ad Hoc Committees) from June 2015 until 6th August 2016 Member-elect at National Assembly (Parliament) from 16th May 2014 until 21st May 2014 5th Candidate at African National Congress Regional Western Cape Election List 2014 (Election List) from 22nd April 2014 until 7th May 2014

Print friendly version

« back

CATCH US ON: